Syfte
- Att utveckla kunskap om allemansrätten, varför den finns och behöver efterlevas.
- Att bekanta sig med en skogsägares arbete i skogen.
- Att utveckla kunskap om hur friluftsaktiviteter kan planeras och genomföras riskmedvetet.
Genomförande
Eleverna kan arbeta enskilt eller i par.
I del 1 får eleverna läsa om vem som äger den svenska skogen och om hur skogsägarens arbete påverkar vad naturbesökare möter. Beräknad tidsåtgång 10-15 min.
I del 2 får eleverna ta del av en intervju där en skogsägare svarar på elevers (kritiska) frågor. Diskutera gärna svaren i helklass, i slutet av lektionen. Beräknad tidsåtgång 20 min
I del 3 får eleverna sätta sig in i rollen som skogsägare och göra en plan för att främja friluftsaktivitet på “sin” mark. Beräknad tidsåtgång 15-20 min.
Avverkning: att hugga ned träd i syfte att producera trä.
Skogsbryn: område där skog övergår till annan typ av mark.
Sly: buskar och mindre träd som gör marken svårframkomlig.
Varsamt: med försiktighet.
Vattendrag: en sjö, å, bäck, älv eller flod.
- Besök gärna en närliggande skog och diskutera:
- Varför ser skogen ut som den gör?
- Vilka trädslag finns här och hur gamla tror ni att träden är?
- Hur står träden placerade, och varför ser det ut så? Har träden börjat växa här av sig själva från frön eller är de planterade?
- Ser ni spår efter maskiner eller andra spår av avverkning?
- Finns det några högstubbar, alltså träd som sågats av på flera meters höjd?
- Vad tror ni att skogsägaren vill åstadkomma med sin skötsel?
Eventuellt kan ni söka upp skogsägaren för att få svar på era frågor.
- Om ni vill sitta utomhus och arbeta med del 3, finns uppgiften att skriva ut här:
- Använd gärna Skogen i Skolans övriga material om allemansrätten:
Koppling till Lgr22
Biologi
- Människans beroende av och påverkan på naturen med koppling till naturbruk, hållbar utveckling och ekosystemtjänster. Naturen som resurs och vårt ansvar när vi nyttjar den.
- Fältstudier och experiment med såväl analoga som digitala verktyg.
Idrott och hälsa:
- Utforskande av möjligheter till och genomförande av friluftsaktiviteter, lekar och rörelser i skiftande natur- och utemiljöer under olika årstider.
- Rättigheter och skyldigheter i naturen enligt allemansrätten och dess tillämpning i praktiken.
- Säkerhet och hänsynstagande i samband med aktiviteter.
Geografi:
- Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och mineraler. Var på jorden olika naturresurser finns och hur människors användning av resurserna påverkar landskapet och människans livsmiljöer
- Hur val och prioriteringar på individ- och samhällsnivå kan påverka miljön och främja hållbar utveckling.
- Fältstudier för att undersöka natur- och kulturlandskap.
- Beskrivningar och enkla analyser av platser och regioner med hjälp av kartor och andra geografiska källor, metoder, verktyg och begrepp.
Naturvårdsverket. Allemansrätten. https://www.naturvardsverket.se/Var-natur/Allemansratten/
Skogsstyrelsen. Skog för upplevelser och rekreation. https://www.skogsstyrelsen.se/bruka-skog/olika-satt-att-skota-din-skog/hansyn-till-skogens-sociala-varden/